Back to All Events

Beautiful Sunday "Animation Alive"

  • 1 Esplanade Drive Singapore, 038981 Singapore (map)

𝐑𝐄𝐏𝐄𝐑𝐓𝐎𝐈𝐑𝐄:

𝟏. 𝐂𝐚𝐫𝐭𝐨𝐨𝐧
Paul Hart


𝟐. 𝐃𝐚𝐧𝐜𝐞 𝐈𝐧𝐟𝐞𝐫𝐧𝐚𝐥𝐞 𝐚𝐧𝐝 𝐅𝐢𝐧𝐚𝐥𝐞 𝐟𝐫𝐨𝐦 "𝐅𝐢𝐫𝐞𝐛𝐢𝐫𝐝 𝐒𝐮𝐢𝐭𝐞 (𝟏𝟗𝟏𝟗)"
Used in Disney’s Fantasia 2000
Igor Stravinsky
Arr. Randy Earles (edited by Frederick Fennell)

𝟑. 𝐏𝐚𝐭𝐡 𝐨𝐟 𝐭𝐡𝐞 𝐖𝐢𝐧𝐝
My Neighbour Totoro
Joe Hisaishi
Arr. Sawako Yamazato

𝟒. 𝐂𝐥𝐚𝐬𝐬𝐢𝐜 𝐂𝐚𝐫𝐭𝐨𝐨𝐧 𝐓𝐡𝐞𝐦𝐞𝐬 𝐌𝐞𝐝𝐥𝐞𝐲
(Animaniacs, Tiny Toons, DuckTales, Transformers, The Flintstones, Popeye,Pink Panther, Dora the Explorer, Sailor Moon)
Arr. Mohd Rasull

𝟓. 𝐓𝐢𝐦𝐞 𝐀𝐝𝐯𝐞𝐧𝐭𝐮𝐫𝐞
Rebecca Sugar
Arr. Mohd Rasull

𝟔. 𝐌𝐮𝐬𝐢𝐜 𝐟𝐫𝐨𝐦 𝐅𝐫𝐨𝐳𝐞𝐧
Kristen-Andersen Lopen
Robert Lopez
Arr. Bob Korngstad & Mohd Rasull

𝟕. 𝐓𝐡𝐞 𝐈𝐧𝐜𝐫𝐞𝐝𝐢𝐛𝐥𝐞𝐬
Michael Giacchino
Arr. Takashi Hoshide

𝟖. 𝐏𝐨𝐤𝐞𝐦𝐨𝐧 𝐓𝐡𝐞𝐦𝐞𝐬
I. Aim To Be A Pokemon Master
II. Gotta Catch ‘Em All
Tanaka, Loeffler, Siegler
Arr. Mohd Rasull

𝑭𝒓𝒆𝒆 𝒔𝒆𝒂𝒕𝒊𝒏𝒈 𝒔𝒐 𝒅𝒐 𝒄𝒐𝒎𝒆 𝒆𝒂𝒓𝒍𝒚 𝒕𝒐 𝒈𝒆𝒕 𝒚𝒐𝒖𝒓 𝒑𝒓𝒆𝒇𝒆𝒓𝒓𝒆𝒅 𝒔𝒆𝒂𝒕!
𝑺𝒆𝒆 𝒚𝒐𝒖 𝒕𝒉𝒆𝒓𝒆!


𝐌𝐔𝐒𝐈𝐂𝐈𝐀𝐍𝐒

𝐎𝐛𝐨𝐞
Dylan Teo Wen Jun
Ng Wei Xiang *
Ong Chui Chong Thaddeus

𝐅𝐥𝐮𝐭𝐞
Brenda Poh Xin Hui
Chara Teh
Frois Natania Gabrielle
How Boon Keat, Joshua
Matthew Tan Wan Chong
Muhammad Afiq Bin Idris
Poh Gen Jun
Samantha Tham
Sam Tan Sing Wai *

𝐂𝐥𝐚𝐫𝐢𝐧𝐞𝐭
Bec Kyung Huhn
Chang Ye Eun
Ezra Chooi Yang
Fikri Yeong
Ho Wee Yang *
Insyira Hasri
Joshua Lim
Muhammad Asnawi Bin Wahid
Quek Chiow Lin Charlie
Raymond DL. Lizarondo
Samantha Lim
Siti Zubaidah Bte Said
Syed Muhammad Luqman Jamal Alhadi
Tan Chuan Yuan
Yeo Khai Zhi
Yeo Yan Ping
Zhang Ming Jun

𝐁𝐚𝐬𝐬 𝐂𝐥𝐚𝐫𝐢𝐧𝐞𝐭
Ryu Naufal

𝐁𝐚𝐬𝐬𝐨𝐨𝐧
Astelle Liew Ying
Charmaine Celine Hum Chen Ling

𝐒𝐚𝐱𝐨𝐩𝐡𝐨𝐧𝐞
Brenda Goh
Don Junchun Shammmury *
Lee Chia Ping
Mohamed Danial Bin Mohamed Anwar
Nick Woo Wei Xuan
Wang Zihan
Young Loi

𝐅𝐫𝐞𝐧𝐜𝐡 𝐇𝐨𝐫𝐧
Cheng Wei Qiao
Gabriel Foong En Jie
Gary Lim
Kashyfi Salleh
Muhammad Afiq Bin Mohammad Akhtar
Muhammad Yatiem
Saw Shi Jie
Siti Nur Ariani *

𝐓𝐫𝐮𝐦𝐩𝐞𝐭
Aw Ping Hui
Jeremy Lim
Justin Chia Fu Cheng *
Joan Woo
Jordan Chua Wei Teck
Lee Junyoung
Phua Jun Yao
Salvia Lasmono
Vanessa Lee Pei Ning

𝐓𝐫𝐨𝐦𝐛𝐨𝐧𝐞
Abdul Malik bin Shabudin
Evan Sim Yang Yi
Joanne Garnell
Ng Ren Zheng
Peh Jun Wei
Shamin Ismail
Solomon Ho Hon Mun
Su Shiqi *

𝐄𝐮𝐩𝐡𝐨𝐧𝐢𝐮𝐦
Lau Ling Ling Geraldine
Lim Ying Xuan
Zeng Simin *

𝐓𝐮𝐛𝐚
Fadhil Aufa Zakariah
Muhd Syafiq Aiman Othman
Said Hafiz
Tharman S/O K Thirumaran *

𝐃𝐨𝐮𝐛𝐥𝐞 𝐁𝐚𝐬𝐬
Lim Say Hao
Lin Wan Ying Mindy

𝐏𝐞𝐫𝐜𝐮𝐬𝐬𝐢𝐨𝐧
Amin Gafoor *
Ang Ming Wei Mark Emmanuel Jr
Chan Qi Feng
Kong Rui-An Reuel
Marielle Tan
Muhammad Irfan Bin Hassan
Tan Heng Kiat

*Section Leaders